KRÓTKA PIŁKA – czyli podsumowanie miesiąca w DAPie!!! WRZESIEŃ 2016

Dziecięca Akademia Piłkarska to obecnie 13 grup treningowych chłopców i dwie dziewcząt (trzecia w trakcie tworzenia), a aż 11 zespołów bierze udział w rozgrywkach ligowych. Bardzo trudno jest informować na bieżąco o wszystkim co się w naszej Akademii dzieje. Dlatego postanowiliśmy w bardzo krótki sposób pod tytułem „krótka piłka” podsumowywać każdy mijający  miesiąc. W miarę aktualne informacje można uzyskać na funpagach zespołów, które prowadzone są przez rodziców bądź kierowników drużyn. Oficjalny funpage bardzo często udostępnia informacje tam zamieszczane.

Miesiąc wrzesień jest chyba jednym z najbardziej pracochłonnych miesięcy w roku. Ale po kolei…

DAP Football Festiwal..

…DAP Football Festiwal Can Pack Cup to ogólnopolski turniej który organizowaliśmy po raz szósty. A o tym że ma już wyrobioną markę przekonaliśmy się zaraz po ogłoszeniu zapisów do turnieju. Planowane    12 miejsc w każdym roczniku zapełniło się  dosłownie w dwa dni. Prace przygotowawcze do turnieju trwały blisko trzy miesiące, a efekt tej pracy to opinia po turniejowa zespołów które w nim uczestniczyli. Bardzo dużo miłych słów i pochwał zarówno pod względem samej organizacji jak i poziomu sportowego. Świetnie przygotowane boiska ( strach pomyśleć co by było jakby turniej odbył się po festiwalu sportu), nad którymi cały sztab trenerski pracował całe wakacje, doprowadzając murawę do jakości jakiej jeszcze nie było przy Akademickiej. Piękna pogoda, uśmiechnięte dzieci robiące to co kochają,  dopingujący rodzice i prawie bezproblemowy przebieg turnieju to nagroda za włożoną pracę trenerów i rodziców którzy bardzo nam pomagali przy organizacji.

Za to Wielkie dzięki!!!. Z  Dębicy dzięki sponsorowi tytularnemu turnieju firmie Can Pack  nie wyjechał nikt bez pamiątkowego medalu, a najlepsze zespoły otrzymały  komplety sprzętu sportowego wysokiej jakości firmy Masita partnera technicznego turnieju. A my już planujemy kolejną edycje turnieju.

Rozgrywki ligowe…

…Pełną para ruszyły rozgrywki ligowe. We wszystkich rocznikach staramy się grać na najwyższym z możliwych poziomów rozgrywkowych w naszym województwie. Tą rywalizację należy ocenić w dwóch różnych aspektach tj. organizacyjnych i sportowych. Organizacja to: ułożenie terminarzy, przygotowanie boisk, zgłoszenie i uprawnienie zawodników, transfery, podpisanie umowy z firmą Ogro-trans na kompleksową obsługę transportu na mecze wyjazdowe. A najważniejszą sprawą organizacyjną jest  pozyskiwanie na bieżąco środków które zapewnią nam udział w tych rozgrywkach. Bo zawodnicy nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z udziałem w meczach ligowych na każdym poziomie od Orlika młodszego do Juniora starszego. 

     Aspekt sportowy to bardzo trudny i ciężki temat. Bardzo byśmy chcieli aby nasze zespoły rywalizowały na jak najwyższym poziomie sportowym, niestety tak nie jest. Zwycięstwa, dobre miejsca w lidze młodszych roczników trampkarzy czy młodzików przyćmiewają wyniki juniorów młodszych.   Nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć sobie porażek naszych juniorów młodszych w I Podkarpackiej Lidze Juniora Młodszego: było 0-10 z SMS Resovią Rzeszów teraz jest 0-15 z SMS Stal Mielec. Kontuzje czołowych zawodników bloku defensywnego nie są wytłumaczeniem, bo grają następni. To właśnie ten problem wymaga analizy określenie przyczyn. Te porażki niech nie będą wstydem dla nas lecz wskazaniem kierunku w jakim mamy podążać chcąc rywalizować jak równy z równym z najlepszymi w naszym województwie. Pracując z naszymi chłopcami w pełnym cyklu szkolenia to właśnie poziom sportowy juniorów młodszych i starszych są efektem zamierzonym naszej pracy. Czy zdołamy podnieść się po tych porażkach, czas a przede wszystkim praca na treningach pokażą. Cały czas odrabiamy lekcje i uczymy się na doświadczeniu. Nic tak jak piłka nożna nie uczy pokory. Funkcjonujemy w nowych realiach dopiero 6 lat i każdy mecz, każdy trening jest nową lekcja.

     Praca w pozostałych rocznikach przebiega sprawnie i w miarę bez zastrzeżeń. Orlicy młodsi i starsi uczestniczą w lidze turniejowej grając co tydzień swoje mecze w innych miastach. Do wyników nie przykładamy wagi, chcemy ogrywać jak największą ilość zawodników, oraz pracować nad stylem gry który ma charakteryzować nasze zespoły.

     W lidze młodzika młodszego przejście z małych gier do gry 9×9 wymaga czasu. Gra nie wygląda najgorzej do czego przyzwyczaił nas ten rocznik, wyniki są przyzwoite, ale dostrzegamy tu ogrom pracy jaki musi zespół zrobić w najbliższym czasie by utrzymać wysoki poziom sportowy.

      Młodzik starszy to zespół który w swoich dotychczasowych meczach nie stracił bramki. Przed nimi są ciężkie mecze, bo zwycięstwa nie przychodzą łatwo lecz po ciężkiej walce. Dużo pracy nas czeka by cały  zespół funkcjonował bez naszego lidera Kuby Strózika, który do przesady jest „plastrowany” w każdym meczu.  Odpowiedzialność za kreowanie gry się zmieniła.  Trzech naszych zawodników gra na stałe w kadrze województwa a kolejni powoływani są na konsultacje.

      Trampkarze młodsi rozkręcają się z meczu na mecz i ich gra momentami wygląda bardzo dobrze. Są bardzo skuteczni, ale trzeba pamiętać że najważniejsze mecze w tej rundzie dopiero przed nimi. Trener dysponuje szeroką kadrą i najważniejsze jest że grają wszyscy, podobnie jak w trampkarzach starszych w każdym meczu każdy zawodnik dostaje swoja szansę.

        Trampkarze starsi momenty bardzo dobrej gry przeplatają przestojami. Przed nimi również ciężkie mecze dlatego trening i ciężka praca na nim będą kluczowe do osiągania zamierzonych rezultatów. Warto zaznaczyć że chłopcy dostają również możliwość gry w drugim zespole juniora młodszego.

         Temat  juniorów młodszych był już poruszony, na uwagę zasługuje jeszcze fakt że zgłosiliśmy drugi zespół do rozgrywek ligowych w klasie okręgowej nie chcąc by chłopcy nie grający w pierwszym składzie stracili ciągłości w grze. Nie wszyscy z tego skorzystali i zawiesili treningi mając miejmy nadzieje że to przejściowy kryzys związany ze zmiana priorytetów trudnego wieku dorastania.

      Stabilnie wygląda zespół juniorów starszych odnosząc wysokie zwycięstwa w lidze okręgowej, która na pewno nie jest spełnieniem ich sportowych marzeń. Ale co zrobić musimy krok po kroku budować pozycję akademii w rozgrywkach ligowych. Liczymy na awans juniorów do wyższej klasy rozgrywkowej, a przede wszystkim ich indywidualny rozwój by w przyszłości mogli zasilać seniorskie zespoły.

 

DAP Girls…

… w sekcji kobiet jak zawsze start jest najtrudniejszy, przekładanie meczy ze względu na pracę zawodową zawodniczek i dostosowanie terminarza nie jest łatwe. Ale jakoś uporaliśmy się z tym problemem i wszystko ruszyło. Zadowalający jest poziom gry seniorskiego zespołu, zawodniczki naprawdę zrobiły bardzo duży postęp w grze i dyscyplinie taktycznej. Co przekłada się na wyniki i równorzędną walkę   z dobrymi zespołami. Sporym zainteresowaniem cieszą się zajęcia w grupie juniorek młodszych U16, dziewczęta występują w rozgrywkach ligowych w formie turniejów trójmeczowych z Sokołem Kolbuszowa i Resovią Rzeszów. Końcem miesiąca DAP był organizatorem turnieju a dziewczęta odniosły pierwsze zwycięstwo. Już niedługo funkcjonować zacznie najmłodsza grupa dziewcząt młodziczek do której właśnie trwa nabór. Serdecznie zapraszamy.

Nabory i transfery..

… w DAPie nabór trwa cały rok  można w każdej chwili dochodzić do poszczególnych roczników co właśnie w miesiącu wrześniu obserwujemy. Dochodzą nowi zawodnicy prawie do wszystkich istniejących grup szkoleniowych. Nowo powstała grupa 2011/2012 cieszy  się dużym powodzeniem i potrzeba trochę czasu na stabilizację podczas zajęć. W roczniku 2008 i 2009 dokonano podziału na grupy by dzieci mogły ćwiczyć z pełnym zaangażowaniem i lepiej przyswajać nowe umiejętności. Co do transferów to  pozyskaliśmy 9 nowych zawodników uprzednio zgłoszonych w innych klubach, oddaliśmy dwóch (jeden chłopak i jedna dziewczyna)

 

Badania lekarskie…

… we wrześniu odbyły się badania lekarskie grup rozgrywkowych do rocznika 2009. Jak zawsze jest długa kolejka i oczekiwanie na swoją kolej. W tym sezonie do badań podchodzimy w bardzo poważny sposób. Każdy zawodnik musi mieć zrobione badanie krwi i moczu, zawodnicy również wykonywane mieli pomiary ciśnienia, badanie wzroku, badania laryngologiczne oraz EKG. To wszystko by w bezpieczny sposób można było prowadzić zajęcia i mieć pełny obraz co do stanu zdrowia naszych chłopców i dziewcząt. Dziękujemy rodzicom i zawodnikom za dużo cierpliwości w wyczekiwaniu na swoja kolej.

Co przed nami…

… miesiąc październik to kontynuacja rozgrywek ligowych. Przed nami również okres wdrażania nowych rozwiązań mających na celu poprawienie jakości pracy w naszej Akademii oraz planowanie okresu jesienno- zimowego. 20 października odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawczo – wyborcze które jest najwyższa władzą w naszym stowarzyszeniu. Podsumujemy czteroletni okres naszej pracy, oraz dokonamy wyboru nowych ciał statutowych. 

Miała być krótka piłka a wyszło długie podanie… Cała naprzód, pasja i zaangażowanie.

Ze sportowym pozdrowieniem – Grzegorz Cyboroń